معرفی مزدا ۳

مزدا ۳، خودروی سدان کامپکت است که در سال ۲۰۰۳ معرفی و در سال ۲۰۰۴ روانه‌ بازار شد. هدف از تولید این خودرو جایگزینی با خودروی محبوب مزدا ۳۲۳ بوده است. از سال ۲۰۰۴ تا به امروز ۳ نسل از این سدان محبوب تولید شده، مزدا ۳ روی پلتفرم فورد فوکوس و ولوو s40 قرار دارد و در ۲ نوع سدان و هاچ بک در بازار یافت می‌شود.

مزدا 3

مزدا ۳ در بازارهای داخلی و خارجی رقبایی همچون کیا سراتو و هیوندا آوانته (النترا) و تویوتا کرولا را در پیش روی خود دارد. مزدا به دلیل ویژگی‌ های اسپرت، طرفداران خاص خود را دارد. مزدا ۳ از طیف گسترده‌ پیشرانه‌ ها بهره می‌برد، که در داخل کشور یک پیشرانه ۴ سیلندر خطی ۱۶ سوپاپ به حجم ۲۰۰۰ سی سی دارد که قادر است، حداکثر قدرت ۱۴۷ اسب بخار را در دور ۶۵۰۰rpm و حداکثر گشتاور ۱۸۷ نیوتون متر را در دور ۴۵۰۰rpm از طریق یک گیربکس ۵ دنده‌ی اتوماتیک با قابلیت تعویض دنده از پشت فرمان به محور جلوی این خودرو منتقل ‌کند. با این مشخصات، مزدا ۳ با وزن ۱۲۸۰ کیلوگرم می‌تواند، در زمان ۱۰.۶ ثانیه سرعت خود را به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند و حداکثر سرعت ۲۱۰ کیلومتر را ثبت کند. این خودرو با استاندارد آلایندگی یورو ۵ در هر ۱۰۰ کیلومتر در سیکل ترکیبی میزان ۷.۶ لیتر بنزین مصرف می‌کند.

مزدا 3

در مزدا ۳ امکانات ایمنی و رفاهی مناسبی تعبیه شده است که از آن میان می‌توان به کیسه‌ی ایمنی هوای راننده و سرنشین و جانبی و پرده‌ای به تعداد ۶ عدد، ترمز دیسکی جلو و عقب ABS و سامانه کمکی EBD-EFC، شیشه بالابرهای برقی، آینه برقی دارای گرمکن، سنسور باران، چراغ‌های هالوژنی با روشن و خاموش شدن خودکار، سیستم تهویه‌ی مطبوع اتوماتیک دوگانه و کروزکنترل اشاره کرد.

مزدا ۳ بسیاری از خریداران یک خودروی فشرده را با رانندگی نرم، فرمان واکنشی و عملکرد سیستم تعلیق خود شگفت‌زده می‌کند. در بین خودروهای کوچک، به جرات یکی از لذت‌ بخش‌ترین رانندگی‌ها را مخصوصاً در جاده‌های پر پیچ و خم دارد. این مسئله در خصوص رانندگی‌های روزمره و شهری هم صادق است. البته برای کسانی که به رانندگی با خودروهای نرم‌تری مثل هوندا سیویک یا تویوتا کرولا عادت کرده‌اند، کیفیت رانندگی مزدا ۳ ممکن است کمی خشک به نظر برسد.

ایمنی این خودرو: تست‌های تصادف دولت آمریکا، مزدا ۳ مدل ۲۰۱۳ چهار ستاره از پنج ستاره‌ی ایمنی را بدست آورده است، که شامل ۵ ستاره برای برخوردهای رودررو و ۳ ستاره در تصادف‌های جانبی می‌شود. همچنین این خودرو از سوی موسسه‌ بیمه‌ ایمنی بزرگراه‌ها به عنوان یکی از ایمن‌ترین خودروهای سال ۲۰۱۳ انتخاب شده است.

تمامی مدل‌های مزدا ۳ به صورت استاندارد از تجهیزات ایمنی مختلفی مثل ترمزهای دیسکی ضد قفل (ABS)، سیستم کنترل پایداری و کشش، ترمز کمکی، کیسه‌های هوای جانبی سرنشینان جلو و کیسه‌های هوای پرده‌ای برخوردار هستند. مزدا ۳ مدل ۲۰۱۳ با هدایت‌پذیری فوق‌العاده، طراحی منحصر به فرد و یک موتور سریع و بهینه یک خودروی محبوب محسوب می‌شود.

بیشتر بدانید:

برچسب ها مزدا ۳