معرفی هد آپ در خودرو

هد آپ یا HUD مخفف کلمه HEAD UP DISPLAY نمایشگر شیشه جلو خودرو می باشد. هدآپ وسیله ای میباشد که به صورت فابریک روی برخی خودروهای لوکس نظیر BMW نصب میباشد.

هد آپ

هد آپ میتواند اطلاعات داشبورد شما را اعم از اطلاعات دور موتور، سرعت، دما و میزان مسافت و خیلی از آیتم ها را روی شیشه خودرو بصورت زیبا و دوست داشتنی منعکس کند. طوریکه انگار شیشه خودرو شما دارای ال سی دی نمایشگر است. فناوری هد آپ دیسپلی  Head Up Display که به اختصار به آن HUD گفته می‌شود. اولین‌بار در سال ۲۰۱۴ توسط کمپانی‌های خودروسازی آلمانی مورد آزمایش قرار گرفت.

هد آپ

ساختار فناوری هد آپ:

به طور کلی فناوری هد آپ از سه بخش اساسی تشکیل شده است؛ بخش اول: کامپیوتر منحصر به فرد این تکنولوژی است. وظیفه کامپیوتر فناوری هدآپ دریافت اطلاعات و داده‌هایی است که باید به راننده نشان داده شود. کامپیوتر فناوری HUD به کامپیوتر اصلی خودرو متصل است و اطلاعات اتومبیل را به صورت لحظه‌ای از آن دریافت می‌کند. بخش دوم: فناوری هد آپ میکروپروژکتور‌های لیزری این تکنولوژی است. این میکروپروژکتور‌ها با استفاده از لیزر‌هایی که در اختیار دارند اطلاعاتی را که از کامپیوتر مخصوص دریافت کرده‌اند، به شکل تصاویر قابل درک در می‌آورند. بخش سوم فناوری هدآپ: در واقع لنز‌ محدبی است، که تصاویر بوجود آمده توسط میکروپروژکتور‌ها را بر روی شیشه جلو اتومبیل به منعکس می‌کند. لنز‌های بکار رفته در فناوری هدآپ معمولا قابل تنظیم هستند و راننده می‌تواند تصاویر منعکس شده را بوسیله این لنز‌ها کوچک یا بزرگ کند. البته نسل جدید فناوری ((هد آپ دیسپلی )) معروف است. به جای لیزر از پردازنده‌های رنگی برای بوجود آوردن اشکال گرافیکی بر روی شیشه جلو راننده استفاده می‌کند.

هد آپ

تکنولوژی هد آپ دیسپلی: هنوز راه زیادی در پیش دارد و هم اکنون بعضی از شرکت ها مثل بی ام و، تویوتا و مزدا شروع به استفاده از این سیستم و تکنولوژی کرده اند . به طور مثال در تویوتا کمری ۲۰۱۸ یک هداپ خوب ۱۰ اینچی استفاده شده و مزدا هم در مزدا ۶ از هد آپ استفاده کرده است. سیستم های پرتابل هم در حال گسترش هستند، بطور مثال در آینده مدلهایی که بتواند به موبایل وصل شود و پیام شما را روی شیشه منعکس کند و مسیر حرکت را روی شیشه نمایش دهد گسترش خواهند یافت.

چرا از سیستم هد آپ استفاده میشود؟

عدم تمرکز به جلو و مسیر در حین رانندگی موجب بسیاری از تصادفات می شود. فرض کنید شما برای زمان بسیار کوتاهی، کسری از ثانیه به سیستم مکان یابی قرار گرفته در داشبورد توجه کنید. در این صورت بسته به سرعت حرکت، شما مسافتی به میزان ۷ تا ۱۸ متر را به اصطلاح ” چشم بسته” طی می کنید که می تواند برای شما و افراد دیگر خطر آفرین باشد. استفاده از سیستم هد آپ دیپسلی (HUD) موجب می شود تا رانندگان، حداکثر زمان ممکن را صرف تمرکز بر مسیر و رو به جلو کرده که همین امر سبب کاهش میزان تصادفات و تلفات ناشی از آن خواهد شد.

بیشتر بدانید: