سیستم ۴WD در خودرو چیست؟

سیستم ۴WD مدت زیادی است که ابداع شده و انواع متنوعی از آن به بازار آمده است، که همه آنها با همین نام شناخته می‌شوند، اما در واقع موارد استفاده آنها متفاوت است. معنی ۴WD این است که قدرت حاصل از موتور به چهار چرخ خودرو منتقل می شود و اتومبیل به حرکت در می آید.

سیستم 4WD

 سیستم ۴WD دارای قدمت بیشتری نسبت به سیستم AWD است و برخی اوقات آن را ۴×۴ هم می‌نامند. در این‌گونه خودروها قدرت به جعبه انتقال میرسد. وظیفه اصلی جعبه دنده، انتقال توزیع قدرت بین اکسل های جلو و عقب است. این خودروها قدرت رو بطور مساوی بین دیفرانسیل عقب و جلو تقسیم می شود.

در داخل این جعبه انتقال مجموعه‌ای از چرخ دنده مانند گیربکس وجود دارد. هنگامی که قدرت توسط این جعبه تقسیم می‌شود، ضمانت می‌کند که هر چرخی با سرعت برابر در حال گردش باشد. این برابر بودن سرعت های دورانی چرخ‌ها مشکل بزرگی هنگام دور زدن خودرو ایجاد می‌کند. همان طور که می‌دانید در هنگام پیچیدن در یک پیچ، تایر داخلی سرعت کمتری نسبت به تایر بیرونی دارد. و باعث انحراف خودرو درهنگام پیچیدن در جاده می شود. قفل بودن دیفرانسیل در اصطلاح باعث می‌شود دور زدن خودرو با شعاع بیشتری انجام شود.

سیستم 4WD

 انواع سیستم ۴WD :

  • در برخی خودرو ها باید یه صورت دستی هاب های چرخ جلو را پیچاند تا چرخ های جلو قفل شوند و در برخی از خودروها نیازی به این کار نیست.
  • در برخی خودرو ها دنده بصورت یک دنده کمکی در کنار دنده اصلی در حالت های ۲WD (تک دیفرانسیل) ۴WD HI (دو دیفرانسیل سبک) ۴WD LO (دو دیفرانسیل سنگین) قرار می گیرد. و در خودروهای اتومات معمولا با پیجاندن اهرم  ۴WD در هر حالت می توان گذاشت و در برخی خودروها به وسیله یک دکمه می توان حالت ۴WD را فعال کرد، در اینگونه خودروها نمی شود بطور دائم از سیستم ۴WD استفاده کرد و خودرو بعد از یک سرعتی به طور اتوماتیک سیستم رو غیر فعال می کند.
  • برخی خودروها به طور دائم می توان از ۴WD استفاده کرد معمولا این خودروها حالت ۲WD ندارند.

مزایای سیستم ۴WD (چهار چرخ متحرک) :

۱– بهترین قدرت و سرعت در جاده های ناهموار
۲– کم کردن مصرف سوخت با خارج شدن از حالت چهار چرخ متحرک
۳– راحتی سرنشینان

سیستم 4WD

معایب سیستم ۴WD (چهار چرخ متحرک) :

۱– وزن بیشتر خودرو
۲– عدم کارایی در همه شرایط
۳– قیمت بالا

امروزه در بازار خودروهای آمریکا، تقریبا یک سوم آن‌ها، از سیستم چهار چرخ محرک به عنوان قابلیتی برای افزایش چسبندگی به سطح استفاده می‌کنند.

سیستم AWD در خودرو چیست؟

سیستم AWD ، توزیع انتقال نیرو را به صورت هوشمند و با توجه با داده های گرفته شده از چرخ ها با توجه به نیاز هر یک از چرخ ها نیروی را بین آن ها تقسیم می کند. تفاوت AWD با ۴WD در این است که این سیستم همواره بر روی خودرو فعال است، و پیچیدگی بیشتری نسبت به سیستم ۴WD را داراست.

سیستم AWD

مزایا و معایب سیستم AWD :

  • از مزایای این سیستم، چسبندگی و هندلینگ بالا نسبت به سیستم های RWD (دیفرانسیل عقب)، FWD (دیفرانسیل جلو) و ۴WD است.
  • از معایب این سیستم، وزن و مصرف سوخت بیشتر و قدرت کمتر نسبت به سیستم ۴WD می باشد.

بیشتر بدانید:

سیستم AWD

در مرکز کارشناسی خودرو پایتخت، یکی از عوامل مهمی که در کارشناسی خودرو توسط کارشناس به صورت دقیق بررسی می شود، کارشناسی و تست سیستم چهار چرخ خودرو می باشد. که با دقت بالا انجام می گردد. و خیال مشتری را نسبت به سلامت این آپشن راحت می کند.

برچسب ها آپشن خودرو ، کارشناسی خودرو