روغن سوزی خودرو چیست؟

روغن سوزی یکی از مشکلات حاد در خودرو است و می تواند به قطعات مختلفی از موتور آسیب برساند و  هزینه های سنگینی را بر دوش مالک خودرو بگذارد.

موتور هر خودرویی از قطعات بیشماری فلز تشکیل شده، که مرتب در حال حرکت هستند و ایجاد اصطکاک میکنند. از این رو روغن یکی از حساس ترین وظیفه ها را در موتور بر عهده دارد. زیرا خاصیت روان کنندگی بین قطعات را ایجاد میکند، و از آسیب رسیدن به قطعات دیگر جلوگیری میکند.

سیستم کنترل کشش

یکی از بارزترین دلایل روغن سوزی به خرابی واشر سر سیلندر باز میگردد. واشر سر سیلندر مابین سر سیلندر و بلوک موتور قرار میگیرد، تا از ورود آب و روغن به درون سیلندر جلوگیری میکند. گاهی اوقات به دلایل بالا رفتن بیش از حد دما واشر سر سیلندر خودرو میسوزد و خاصیت خود را از دست میدهد و روغن و آب درون محفظه احتراق راه میابد.

دلایل دیگر روغن سوزی مثل:خرابی رینگ های دور پیستون، خوردگی یا ساییدگی جداره سیلندر، کاسه نمد و ….عواملی نظیر این خواهد بود.

علایم روغن سوزی موتور خودرو:

۱.چرب بودن سر شمع ها

۲.خارج شدن دود آبی رنگ از داخل اگزوز

۳.روغنی بودن و چرب بودن قسمت داخلی لوله اگزوز

نکته: مکانیک‌ها و تعمیرگاه‌های معتبر با وسایل دقیق‌تری چون کمپرس‌سنج و مانند آن به روغن‌سوزی خودرو پی می‌برند.

خروج دود از اگزوز از مهم‌ترین نشانه‌های روغن‌ سوزی موتور خودرو است. دودهای خروجی از اگزوز به رنگ‌های آبی، سفید و سیاه دیده می‌شوند که هر رنگ دلیل و علت خاص خودش را دارد و الزاما مربوط به روغن‌سوزی نمی‌باشد؛

TCS خودرو

دود سفید: آب رادیاتور وارد محفظه احتراق شده است.

دود سیاه: بنزین وارد شده به موتور بیش از حد بوده.

دود آبی: موتور خودروی شما دچار روغن سوزی شده است.

در مرکز کارشناسی خودرو پایتخت، یکی از مهمترین قسمت هایی که کارشناس خودرو مورد ارزیابی و بررسی قرار می دهد، مشکل روغن ریزی خودرو می باشد. و کارشناسی خودرو در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است.