انواع رادار در خودرو و نحوه عملکرد آن ها

اتومبیل های مدرن امروزی با به کار گیری آپشن های مختلف و به روز خریداران را شگفت زده میکنند. شرکت مگنا یک سیستم رادار مدرن طراحی کرده که محیط پیرامون را مثل یک دوربین چک می­‌کند که اجسام را با وضوح بالاتر نشان می­‌دهد (ردیابی به وسیله نور انجام میگیرد) سیگنال­‌های رادار اتومبیل تا مسافت ٣٠٠ متری را در بر می­‌گیرد و دقت آن پایین تر از یک درجه افقی یا عمودی می باشد. رادار، با فرستادن و دریافت کردن امواج رادیویی کار می‌ کند. هدفهایی که رادار دنبال میکند، اغلب هدف‌های فلزی یا اشیایی با انعکاس زیاد امواج رادیویی می باشد.

رادار خودرو

رادار جلو (هشدار):

به راننده ماشین اخطار می دهد که به شئ یا اتومبیل جلویی با سرعت بیشتر از آن نزدیک می شوید. این نمونه برای رانندگان حواس پرت آپشن مناسبی است. این رادار روی سپر جلو خودرو نصب شده، زمان نزدیک شدن به خودروی جلویی صدای هشدار به راننده اخطار می دهد تا از تصادف احتمالی جلوگیری کند و حتی اگر از راننده عکس العملی مشاهده نشود خودرو را به صورت خودکار نگه میدارد.

رادار نقطه کور

رادار نقطه کور:

دوسنسوری که در قسمت عقب خودرو قرا دارند. وظیفه تشخیص وجود خودرو در نقطه کور راننده را به عهده دارند، در این صورت با علایم صوتی یا تصویری به راننده هشدار داده میشود تا از تغییر جهت خودرو به صورت ناگهانی خودداری کند. این سیستم های هشدار دهنده معمولا به حالت یک حسگر در آینه‌های بغل ماشین قرار گرفته و در طول رانندگی هشدارهای لازم را با نشانگر های زرد رنگ و یا قرمر رنگ به راننده می دهد. این سیستم می تواند از خیلی از تصادفات رانندگی به راحتی جلوگیری کند.

رادار بین خطوط

رادار بین خطوط:

سنسور تشخیص خطوط بر روی زمین در شیشه جلو خودرو قرار دارد، این سیستم به کمک این سنسورها، وضعیت خودرو را نسبت به لاین های خیابان کنترل میکند. در صورتی که سیستم احساس کند، خودرو در حال خارج شدن از خطوط خیابان است به راننده هشدار میدهد. حتی در نمونه های پیشرفته این سیستم، خودرو به صورت خودکار به لاین بر میگردد. نکته لازم به ذکر این است که با توجه به خطوط راههای کشور ما این سیستم کار آمد به نظر نمی آید.

رادار تابلو خان

رادار تابلو خوان:

قابلیت خواندن علایم جاده ای را دارد و راننده را در جریان محدودیت های راه قرار میدهد. مثل:حداکثر سرعت مجاز، سبقت ممنوع ،یا دیگر علایم جاده ای…

اخیرا اتومبیل هایی وارد کشور شده اند که دارای تجهیزات و آپشن­ های فوق العاده ای هستند و به همین خاطر در بازار خرید و فروش اتومبیل از رقبا سبقت گرفته ­اند.

از نمونه آپشن­‌هایی که می توان در زمان خرید ماشین مورد  اهمیت قرار داد، داشتن رادار می باشد.

در مرکز کارشناسی خودرو پایتخت، یکی از عوامل مهمی که در کارشناسی خودرو توسط کارشناس به صورت دقیق بررسی می شود، کارشناسی و تست سیستم رادار خودرو می باشد. که با دقت بالا انجام می گردد. و خیال مشتری را نسبت به سلامت این آپشن راحت می کند.