سیستم اتو پارک چیست؟

تصور عموم مردم از پارک دوبل سخت است. در صورتی که این پارک نیاز به دقت بالایی دارد و فرقی نمیکند که راننده خانوم باشد یا آقا، پارک دوبل نشان دهنده مهارت اصلی راننده میباشد.

رانندگانی هستند که سالهاست در این زمینه به مشکل برخورد میکنند. خوشبختانه سیستم اتو پارک در خودروهای امروزی به کمک این مشکل میشتابد و حتی خودروهایی در ایران وارد بازار شده اند که این مشکل را آسان کرده اند. هدف این سیستم برای راحتی رانندگان و ایمنی پارک در فضاهای بسیار محدود میباشد.

سیستم اتو پارک

اتو پارک این سیستم همان چیزی است که بسیاری از رانندگان خواستار آن بودند. پارک کردن خودکار خودرو بدون دخالت راننده همان رویایی است که مخاطب انتظارش را داشت.

سیستم‌های پارک اتوماتیک، راه‌های گوناگونی برای درک اشیای اطراف خود دارند. برخی از آنها دارای سنسورهایی هستند که در اطراف سپرهای عقب و جلوی خودرو هستند و به‌عنوان گیرنده و فرستنده کار می‌کنند. این سنسورها، سیگنال‌هایی را به اشیای اطراف اتومبیل می‌فرستند و دوباره آنها را دریافت می‌کنند. سپس کامپیوتر خودرو با محاسبه‌ی مقدار زمان صرف‌شده برای بازگشت سیگنال‌ها، موقعیت اشیای پیرامون را محاسبه می‌کند. سیستم‌های دیگری موجود بوده که دارای دوربین‌هایی هستند که بر روی سپرهای خودرو قرار گرفته‌اند یا برای کشف اشیا از رادار استفاده می‌کنند. نمونه‌های رایج سسنورهای اولتراسونیک با الگوبرداری از مکانیسم عملکرد طبیعی خفاش برای تشخیص موانع ساخته شده است. این سیستم با فرستادن یک موج فراصوت به اطراف و دریافت فرکانس بازگشت از طریق سنسورهای صوتی، فاصله و حجم موانع را تشخیص می‌دهد و با تحلیل این داده‌ها توسط کامپیوتر، درک صحیحی از موقعیت خودرو در میان اشیای اطرافش می‌دهد.

سیستم اتو پارک

چگونه اتو پارک فعال میشود:

ابتدا باید جعبه‌ دنده را در حالت D قرار دهید، سپس دکمه‌ی اتوپارک را فعال کنید. برای کامپیوتر خودرو تعیین کنید که می‌خواهید خودرویتان در کدام‌سوی خیابان (چپ و راست) پارک شود. با تأیید این وضعیت تا زمانی که رادارهای هوشمند خودرو فضای مناسب را پیدا نکرده‌اند، باید به مسیر خود ادامه دهید. سنسورهای جانبی و کامپیوتر هوشمند فضای مناسب را بررسی میکند، در نمایشگر روی آمپر نماد R به‌معنی قرار دادن جعبه‌دنده در حالت دنده عقب، پدیدار می‌شود. دیگر کاری به ترمز و گاز نداریم. خودروی ما، به‌راحتی پارک دوبل می کند!

اتو پارک

به عنوان نمونه: در تویوتا پریوس، کامپیوتر روی داشبورد، پیام‌های لازم را به راننده می‌دهد. این پیام‌ها می‌توانند زمان توقف، تعویض دنده و آزاد کردن آرام ترمز و حرکت به سمت محل پارک را به راننده اعلام کند.

نکته:کامپیوتر موجود در خودرو می‌تواند فاصله خودرو تا مانع را با در اختیار داشتن زمان ارسال و دریافت سیگنال برآورد کند.

در حال حاضر بازار ایران چند مدل محدود، مجهز به سیستم اتوپارک وارد بازار کرده. گران‌ترین و البته پرفروش‌ترین این مدل‌ها، هیوندای سانتافه ۲۰۱۷ معروف به «نیوفیس با اتوپارک» است . شنیده‌ها حاکی از آن است که به‌تازگی برخی از مدل‌های رنو کولئوس، شاسی‌بلند زیبای فرانسوی‌ها نیز به تعدادی محدود با این آپشن وارد بازار شده است؛ دست‌آخر ارزان‌ترین خودرویی که می‌توان در بازار ایران با سیستم اتوپارک خرید، هیوندای توسان است.