سیستم TPMS چیست ؟

اساس طراحی و کارکرد سیستم TPMS :
  • نظارت بر فشار وارده بر روی لاستیک های خودرو
  • آگاهی دادن و هشدار به راننده در مورد افزایش و کاهش فشار وارد شده بر لاستیکهای خودرو

آگاهی دادن به راننده TPMS یا سیستم مانیتورینگ فشار تایرها، سیستمی است که وقتی تایرها در معرض کم‌ باد شدن قرار می‌گیرند، شروع به هشدار دادن می‌کند. شاخص این سیستم علامت زردرنگی است که به روی پنل ابزار داشبورد قرار گرفته است و شامل شکل نعل اسب به همراه نقطه‌ی هشدار دهنده است.

انواع سیستم TPMS

سیستم TPMS به دو نوع iTPMS و DTPMS تقسیم می شود. مدل اول مخفف Indirect TPMS است، که در آن سنسورها به صورت فیزیکی در لاستیک قرار ندارند، و تنها به کمک سرعت چرخش چرخ ها و دیگر سیگنال هایی که در خارج از لاستیک قرار داده شده اند، باد لاستیک را تخمین زده و به راننده اعلام می کند. این سیستم نمی تواند دقیقا باد لاستیک را مشخص کند و اگر لاستیک تعویض شود باید این سیستم توسط راننده Reset شود.

اما DTPMS مخفف Direct TPMS می باشد و این روزها اغلب خودروها از این نوع سیستم استفاده می کنند. در این نوع، از سنسورهایی استفاده می شود که به صورت فیزیکی و مستقیم در داخل و یا خارج از لاستیک نصب شده اند و باد لاستیک ها را به صورت مجزا به راننده اعلام می کند. حتی بعضی از این نوع سیستم ها می توانند دمای لاستیک ها را نیز گزارش دهند. این نوع سیستم ها به دو نوع هستند که بعضی در داخل لاستیک قرار داده شده اند و بعضی دیگر در خارج از آن اما هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

بیشتر بخوانید :