سیستم EBD خودرو چیست؟

این سیستم روی ترمز ABS وصل می‌شود و علاوه بر جلوگیری از قفل شدن چرخ‌ها، وظیفه توزیع مناسب نیرو را هم به عهده دارد.

EBD در خودرو چگونه عمل می کند؟

با ترمز ضد قفل شروع به فعالیت میکند. تا نیروی ترمز را به تناسب بین چهار چرخ خودرو تقسیم کند. این امر باعث حفظ پایداری خودرو می شود. در حالت ایده ال هر چرخ باید وزن بیشتری را تحمل کند تا ترمزگیری موثرتر باشد. هر چه ترمز گیری موثرتر باشد، خودرو سریعتر متوقف میشود. در خودروهایی که مجهز به سیستم EBD هستند، نیروی وارد بر هر چرخ بر حسب وزن تغییر میکند و ترمز گیری بهتر انجام میشود. به عنوان مثال اگر بار یا مسافر به خودرو اضافه شود نیروی ترمز وارد بر هر چرخ تغییر میکند.به همین دلیل EBD مکمل ABS است.

سیستم EPS

کاربرد ترمز EBD چگونه است:

۱.ترمز به همراه مسافر و بار

۲.ترمز گرفتن در پیچ ها

البته لازم به ذکر است که بدانیم: سیستم ایمنی EBD به همان تجهیزات و سخت افزاری که برای ABS استفاده میشود نیازمند است. به همین دلیل EBD مکمل ABS است.

درجاده های لغزنده، بارانی، خاکی و….. مخصوصا در شرایطی همچون دور زدن درسرپیچ ها و یا عبور از روی دست اندازها، ممکن است از لحاظ دینامیکی شرایطی به وجود آید که نیاز به ترمزگیری با نیروهای متفاوت در هر یک از چرخ ها باشد. سیستم ترمز EBD با ایجاد چنین شرایطی می تواند تعادل خودرو را حفظ نماید.

از سوی دیگر، ارتباط مستقیمی بین وزن خودرو و نیروی ترمزگیری وجود دارد. به طوری که با افزایش تعداد سرنشینان که باعث افزایش وزن می شود، لازم است که قدرت ترمزگیری نیز افزایش یابد. انجام این کار نیز توسط سیستم ترمز EBD امکان پذیر است. ترمز EBD، طول خط ترمز رانیز کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید :