سیستم AFS (Adaptive Front-lighting System) چیست؟

این سیستم وظیفه دارد، چراغ های جلویی خودرو را برای دید بهتر در سر پیچ ها، به چرخش درآورد. این تکنولوژی باعث می‌شود تا در هنگام رانندگی در شب که نقاط کور بسیاری وجود دارد، چراغ‌های جلو به سمت داخل پیچ بچرخند که تا حد بسیار زیادی روشنایی بخش جلو را به درون پیچ هدایت می‌کند.

سیستم AFS

در واقع این کار با چرخش فرمان به سمت پیچ توسط راننده انجام می‌گیرد و از این نظر کار خاص و عجیبی از سوی راننده صورت نمی‌گیرد. این سیستم وظیفه دارد چراغ های جلویی خودرو را برای دید بهتر در سر پیچ ها، به چرخش در آورد. سنسور زاویه فرمان میزان چرخش و جهت چرخش فرمان را به ECU خودرو به صورت پالس ارسال میکند و ECU به موتور چراغ های جلو که Servo نام دارد دستور میدهدتا چراغ ها به میزان لازم و در جهت چرخش خودرو به چرخش درآیند تا دید بهتر را برای راننده فراهم سازد.

سیستم AFS

شرکت اپل به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه توسعه تکنولوژی های روشنایی خودرو در حال توسعه و تکمیل نسل بعدی سیستم AFS می باشد و موارد جالبی را به آن اضافه کرده است. در نسل دوم امکان تنظیم ارتفاع به صورت همزمان با چرخش وجود دارد. تا با دریافت اطلاعاتی چون زاویه و چرخش بدنه بر روی سطح جاده بتوان به بهترین صورت جاده را برای راننده روشن نمود. در نسل جدید سعی شده است تا علاوه بر روشنایی لازم در پیچ ها، روشنایی در شرایط جوی و محل رانندگی نیز مد نظر قرار بگیرد برای مثال از آنجایی که رانندگی در شهر با خارج شهر متفاوت است میزان روشنایی چراغ ها در هر کدام از مکان ها به صورت خاص تنطیم خواهد شد تا بهترین شرایط را برای راننده و رانندگان سایر خودرو ها فراهم آورد.

در نسل بعدی سیستم AFS سعی شده است تا با استفاده از سیستم های ارتباطی ماهواره ای و GPS، محل دقیق پیچ ها و زاویه پیچ و ارتفاع جاده در پیچ ها به خودرو اطلاع داده شود تا خودرو به صورت هوشمند و بر اساس جاده ای که در پیش است روشنایی لازم را تامین نماید.

این قابلیت باید در کارخانه روی خودرو نصب شده باشد. در مرکز کارشناسی خودرو پایتخت، در زمان کارشناسی خودرو توسط کارشناس خودرو  عملکرد این آپشن خودرو به طور کامل بررسی و تست می شود.

بیشتر بخوانید: